Quote:
Originally Posted by PrBlahBlahtson
Yes, and how many people actually have $50 in disposable income they can just up and drop on wank material? I understand pricing to cover your expenses, but you also have to price for your market. Could've easily broken it up into 30 minute segments and doled them out at $10 a pop and made $80 from the whole thing instead of $50.
And yes, I would've considered $10 for a downloadable 30 minute video to be pretty reasonable.
|
Or even better, offered both solutions. Buy each 30 minute segment for $10 or the whole thing for $50, giving you a nice saving.